Baldır implantları ile bacak şekillendirme kimlere yapılır?


Bu ameliyat, 3 ayrı grup hastaya yapılır.

Çocuk felçli hastalar: Bu hastaların -eğer tek bacak etkilendiyse- iki bacakları arasında çap ve ayak büyüklüğü (ayakkabı numarası) farkı vardır. Etkilenen bacakta baldır kası içine implant yerleştirerek bacaklar arasındaki asimetri giderilebilir. Her iki bacak etkilenmişse her iki bacağa da implant yerleştirilebilir.
İnce bacaklı, çarpık bacaklı bayanlar: Bayanların bacakları ince ise, bu halk arasında çalı bacak denen durumu oluşturur. Bayanların karşılaştığı diğer bir problem ise baldır bölgesinde iç kısımdaki kasın az gelişmesine bağlı olarak çarpık bacak görünümünün oluşmasıdır. Bu durumlarda bacak implantı yerleştirilerek baldır kısımları şekillendirilebilir.
Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar: Baldıra hacmini veren gastrocnemius kası, geliştirilmesi zor bir kasdır. Oldukça inatçıdır. Vücut geliştiriciler, vücutlarının diğer kaslarını geliştirse de baldır kasları gelişmeyebilir. Bu durumda baldır kasları içine implant yerleştirilerek bacaklarda istenen görüntüye sahip olunabilir.

Çocuk felci sekeli olan hastalar


Çocuk felçli hastalarda, etkilenen bacakda kaslar yeteri kadar gelişmez ve o bacak genellikle zayıf kalır. Gastrocnemius kasının az gelişmesine bağlı olarak baldır çapı, diğer sağlıklı tarafa göre daha azdır. Kas gücü kaybına bağlı olarak yürüyüş de etkilenmiş olabilir, hasta bir bacağını hafifçe sürükleyerek yürüyor olabilir.

Bu hastalarda baldır kası içine implant yerleştirilerek bacaklar arasındaki çap farkı giderilebilir; fakat bunun bacak kaslarındaki güç kaybına faydası olmayacaktır. Yapılan ameliyat sadece görüntüyü düzeltir. Ameliyattan önce etek, şort giyemeyen hastalar, bacakları arasındaki asimetri giderildiğinden desenli çorap, etek yuada şort giymeye başlarlar.

Bu hastalarda söylenmesi gereken önemli bir nokta şudur: iyileşme dönemi, sadece çarpık bacak yüzünden başvuran, çocuk felci geçirmemiş hastalara göre daha uzun sürer. Bunun, bir çok sebebi vardır. Öncelikle bu hastalarda bazen bir bacağa tek değil, iç ve dış gastrocnemius kasları içine birerden iki implant koymak gerekebilir. Çocuk felcine bağlı olarak zaten kas kitlesi ve gücü azdır. Bir de o felçli bacak içine 2 implant birden yerleştirildiğinde bacak kası, kasın fasyası (zarı) ve cildi iyice gerilecektir. Bu hastaların ameliyat öncesi yürüyüşlerine (ki zaten çocuk felci yüzünden yürüyüşleri normal değildir) kavuşmaları, felçsiz hastalara göre daha uzun sürer. Bazen bu süre 2-3 haftayı bulabilir.


Çarpık bacaklı, ince bacaklı bayanlar


Bir çok bayan aslında bu sorundan muzdariptir ama bunun düzeltilebildiğini bilmezler. Bacaklara çarpık görünümü veren, genellikle iki bacağın da iç kısmında bulunan kas kitlesinin yetersiz gelişimidir. Bu durumda iki baldır arasında açıklık kalır ve bu da bacaklara çarpık görünümü verir ('O' bacak deformasyonu). Bu sorun yüzünden bayanlar kısa etek giyemez, uzun etek yada pantalonla bacaklarındaki bu görünümü gizlerler. Ameliyatta her iki bacakta, iç baldır kası içine birer baldır implantı koymak sorunu çözer. İki baldır arasındaki açıklı kapanır ve hem bacaklar daha kadınsı görünür hem de çarpık görüntü giderilmiş olur.

Baldır kaslarının yetersiz gelişimi, bacakların çok ince kalmasına yolaçar. Bu da, bacaklara çocuksu bir görüntü verir. Bayan, kısa etek yada şort giydiğinde bacakları çocuksu görünecektir. Halbuki baldır kaslarının dolgun olması ve bu dolgunluğun verdiği kıvrımlar, bacaklara daha kadınsı bir görünüm verir. Normalde baldır kısmının çevresi (en geniş yerinden ölçüldüğünde) 34-36 santim olmalıdır. Baldır çevresi 32 santim ve altındaysa, o kişinin bacakları ince denebilir. Ayrıca her iki bacağın, santimi santimine aynı olmasını da beklemeyin. Genellikle iki bacak arasında 2-3 santim fark olur. Bu, normaldir.

Bir diğer çarpık bacak sebebi de, bacak kemiklerinde eğrilik olmasıdır. Bacak kemiklerinde (O) şeklinde eğrilik varsa iki bacak arası yine ayrık görünecektir. Bacak kemiklerindeki eğriliğin düzeltilmesi yerine, baldır implantları ile eğriliğin kamufle edilmesi daha pratik sonuç verecektir. Her iki baldır iç kısmındaki gastrocnemius kası içine konan birer baldır implantı, iki bacak arasındaki açıklığın kapanmasını ve çarpık bacak görünümünün kaybolmasını sağlar.


Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar


Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar bilirler; baldır kasları geliştirmeye dirençli kaslardır. Ne kadar çalışılırsa çalışılsın bu kas gelişmeyebilir. Bu durumda silikon baldır implantları ile bacaklar kalınlaştırılabilir. Burada tek özellik, genellikle asimetrik implantların kaslı görünüm verdiğinin unutulmamasıdır. Asimetrik implantlar baldır kısmını daha kaslı gösterir ve bu vakalarda önerilirler..


bacak estetiği