Silikon bacak (baldır) implantları


Burada baldır implantları ile ilgili ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Bu implantların örneklerini eline alıp incelemek isteyen hastalar, randevu alarak muayenehaneme gelip örnek silikon implantları inceleyebilir; ameliyatla ilgili resimlerimizi, videoları ve örnek vakalarımızın öncesi-sonrası resimlerini görebilir..

İmplantların değişik türleri: simetrik ve asimetrik implantlar


Silikon bacak (baldır) implantları pek çok yönden silikon meme implantlarına benzer. Silikon jel içerenler, aynı meme implantları gibi koheziv, yani yüksek yoğunluklu-kıvamlı silikon jel içerirler.

Aslında bu implantlar, 'içi yüksek yoğunluklu silikon jel içeren implantlar' ve 'olduğu gibi katı silikondan oluşan (silgi gibi) elastomer implantlar' olmak üzere 2 tiptir. Ben vakalarımda silikon jel içeren implantları tercih ettiğimden öncelikle bunlardan bahsedeceğim. Elastomer implantları aşağıda daha sonra anlatacağım..

Silikon jel içeren implantlarda bu jel akışkan değildir, yumuşak şekerlemeler kıvamındadırlar. İmplantlar, bacakta baldır kası içine konmak üzere hazırlandıklarından, şekilleri de bu kas gibi fuziformdur (eliptiktir). Meme implantlarındaki gibi baldır implantlarının da asimetrik (anatomik) ve simetrik modelleri vardır.

Aşağıdaki resimde üstte görülen implant, asimetriktir; yani bir ucu kalın, diğer ucu daha incedir. Bu implantları kadın hastalarımda kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınıyorum; çünkü bacağa kaslı görünüm verme eğilimindedirler. Kadınlarda daha çok simetrik implantları tercih ediyorum.. Resimde altta görülen implant ise simetrik bir implanttır, iki ucu da aynı şekildedir.İmplantların kutusundan bir dizi çıkartma ve implantların kimlik (İ.D.) kartı çıkar. İmplantların İ.D. kartına sağ ve sol implantlar için çıkartmalar yapıştırılır ve ameliyattan sonra bu kart hastaya verilir. Çıkartmalardan birer tane hastanın dosyasında ameliyat notunun altına yapıştırılır. Diğer çıkartmalar kayıtlarda kullanılmak üzere cerrahda kalır.

Bu iki tip implanttan simetrik olanlar (iki ucunun kavisleri aynıdır) bacağa daha yumuşak bir kavis kazandırırlar ve bu yüzden kadın hastalara daha uygundurlar. Bacaklarında kaslı bir görünüm isteyen erkek ve vücut sporcusu hastalar için ise asimetrik (anatomik) implantlar (bir tarafı daha kalıncadır) daha uygundur; bacak baldır bölgesine kaslı bir görünüm verirler. Aşağıdaki resimde üstteki implant asimetrik (anatomik) implantlara, alttaki ise simetrik implantlara birer örnektirler..
İmplantların içeriği


Bu implantlar, bacak gibi ağırlık taşıyan bir bölgeye konduklarından, meme implantlarındaki gibi serum fizyolojikli modelleri üretilmemektedir; sadece yüksek koheziv silikon jel (katı silikon kılıf içinde yoğun, yumuşak şekerlemeler kıvamında silikon jel) içeren, yada tümüyle katı elastomer silikondan oluşan (yapı olarak silgiye benzeyen) hazır implantlar olarak üretilmektedirler.
Koheziv silikon jel içeren implantların dış kılıfları sert plastik kıvamında katı silikondur. İçerdikleri yüksek koheziv silikon jel, akıcı olmadığından implant yırtılsa dahi silikon jel dağılmaz.

Aşağıdaki videoda göreceğiniz implantlar tam 18 yıllık.. Bir hastam, bundan 18 sene önce yurtdışında çarpık bacakların bu implantlarla düzeltilebildiğini duymuş ve İstanbulda bir plastik cerraha giderek bu ameliyatı olmak istemiş. Cerrah, bu ameliyatı biraz gönülsüzce yapmayı kabul etmiş. Cerrahın bu ameliyatı yapmayı istemeyişinin sebebi muhtemelen, 18 sene önce bu ameliyatların ülkemizde bilinmemesi ve bu implantların henüz ülkemize ithal edilmemesiydi. İmplantlar İspanyadan getirtilmiş ve hastama bu ameliyat yapılmış. Yalnız, implantlar hem yanlış seçilmiş (çok ufak), hem de cerrahi olarak yanlış bölgeye konmuş idi. Hastam 15 sene bu durumu düzeltecek bir cerrah bulamamış. Sonunda bu implantları çıkardık (2011 yılında) ve doğru cerrahi alana, doğru hacimde ve doğru modelde implant yerleştirdik. Bu implantların videosunu buraya koymamın sebebi, implantların eski olmasına rağmen 15 sene sonunda çıkardığımızda halen sapasağlam olduklarını göstermek idi (bu yazı yazıldığında yıl 2014 ve bu implantlar halen bende ve sağlamlar). Hastalarımız sık sık soruyor, bu implantları ileride değiştirmek gerekir mi diye. Bu video buna bir cevaptır. Uzun yıllar geçse de implantların değiştirilmesine gerek yoktur; bu implantlar hayat boyu kondukları yerde kalabilir. Üstelik günümüzde kullandığımız implantlar 18 sene öncekilere göre çok daha güvenliler.. Ayrıca bacağın baldır kısmında sarkma falan da olmaz. Bu yüzden ileride tekrar ameliyat olmanıza gerek yoktur..Bu videoda yüksek koheziv silikon jel içeren implantların içindeki silikon jelin akışkan olmadığını görüyorsunuz. İmplant değişimi yaptığım bir vakada çıkardığım implantın ucunu yırttım (implantın kılıfını yırtmak ancak makasla mümkün oldu) ve bu implantı yaklaşık 6 senedir (2008 den beri) hastalarıma örnek olarak gösteriyorum. Böylece implantın içindeki silikon jel in akışkan olmadığını kendi gözleri ile görüyorlar. Diğer yandan ameliyatla bacağa yerleştirilmiş bir implantın içeride kendi kendine böyle yırtılması da mümkün değildir; ancak bacağa bıçak saplanması, yada bir kazada (diyelim trafik kazası) bacağın ciddi şekilde yaralanması sırasında implantlar hasar görebilir. Bu gibi bir durumda bile gördüğünüz gibi silikon jel dağılmaz. Videodaki implantın 6 senedir elimde bulunduğunu ve içindeki silikon jelin halen bozulmadığını ve akmadığını tekrar hatırlatıyorum..Tamamen katı silikondan oluşan elastomer implantlar ise, tümüyle katı silikondan oluştukları için dilenirse kesilerek, yontularak şekillendirilebilirler. Ben bu sert implantları tercih etmiyorum. Aşağıdaki resimde görülen elastomer implantlar bistüri ile kolayca kesilip hastaya uygun hale getirilebilir.
Baldır implantı üreten firmalar


Dünyanın çeşitli ülkelerinde silikon implant (meme, popo, yüz implantları) üreten bir çok firma vardır, fakat bu firmaların bir çoğu baldır implantı üretmemektedir. Bildiğim kadarıyla baldır implantı üreten firmalar aşağıda sıraladığım firmalardır. Firmaların web sitelerine gitmek için logolarına, kataloglarını indirmek için yanlarındaki yazıya tıklayınız.. Bu firmaların tümünün ürünleri ülkemizde bulunmaz. Hangi firmaların implantlarının temin edilebileceğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Doktorunuz belli bir firmanın implantlarını tercih ediyor olabilir.


Sadece yüksek koheziv silikon jel içeren implant üreten firmalar:
Bu implantlar yumuşak şekerlemeler kıvamındadırlar, kesilip şekil verilemezler. Katı silikon kılıf içinde silikon jelden oluşurlar. Firmaların web sitelerine gitmek için logolarına, kataloglarını indirmek için yanlarındaki yazıya tıklayınız.

SILIMED (POLYTECH): / Firmanın kataloğu

EUROSILICONE: / Firmanın kataloğu

SEBBIN: / Firmanın kataloğu

SIENTRA: / Firmanın kataloğu
Sadece kesilip şekil verilebilen silikon elastomer implant üreten firmalar: Bu implantlar yapı olarak silgiye benzer ve tümüyle katı elastomerden oluşur, dilenirse kesilerek şekil verilebilir, kıvamları silikon jellilere göre katı ve daha serttir. Firmaların web sitelerine gitmek için logolarına, kataloglarını indirmek için yanlarındaki yazıya tıklayınız.

AART: / Firmanın kataloğu

HANSON MEDICAL: / Firmanın kataloğu

ALLIED BIOMEDICAL (IMPLANTECH): / Firmanın kataloğu

SPECTRUM DESIGNS: / Firmanın kataloğu
Sadece Nagor, hem kesilip şekil verilebilen silikon elastomer, hem de yüksek koheziv silikon jel içeren implant üretmektedir: Firmanın web sitesine gitmek için logosuna, kataloğunu indirmek için yanındaki yazıya tıklayınız.

NAGOR: / Firmanın kataloğu
bacak estetiği