Baldır implantları ile bacak estetiği...


estetik cerrahi Bu siteyi özel silikon baldır implantları ile bacak şekillendirme üzerine bilgi vermek amacıyla hazırladım; sitenin tek konusu budur. Ayrıca site oluşturulurken, hem bu ameliyatı olmayı planlayan hastalara; hem de bu ameliyat konusunda tecrübesi az olan hekim arkadaşlara faydalı olacak şekilde oluşturulmuştur. Bu sebeple site, bolca teknik bilgi, çizim, fotoğraf ve video içerir...

estetik cerrahi Ülkemizde bu ameliyat, hem hastalarca hem de cerrahlarca çok iyi bilinmemektedir. Bu yüzden bir çok hasta durumlarının düzeltilebileceğini bilmeden ömürlerini geçirmekte; bir çok cerrah ise implant yerine yağ yada dolgu enjeksiyonu ile bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır (baldır implantları dururken yağ yada dolgu enjeksiyonları bir işe yaramaz!). Bacaklardaki şekil ve simetri bozukluğunu dolgu yada yağ enjeksiyonu ile gidermeye çalışmak boşuna olacaktır. Bu durumun en iyi çözümü, özel silikon baldır implantları ile bacak şekillendirme ameliyatıdır.

estetik cerrahi Bana ısrarla neden yağ yada dolgu enjeksiyonunu tercih etmediğimi, neden yapmadığımı soruyorlar. Cevabım net: yağ yada dolgu enjeksiyonları ile bacağa şekil veremezsiniz, bunlar bir süre sonra içeride dağılır. Enjekte edilen yağ erir, enjekte edilen dolgu maddesi yer değiştirir, cildin yüzeyel katmanlarına çıkar. Ayrıca enjekte edilen yağ dokusu veya dolgu maddesi zamanla eriyecektir. İmplant ise bacak kası (gastrocnemius) içine konduğundan ve bu kasın ufak bir modeli gibi olduğundan, bacağa son derece doğal bir şekil ve dolgunluk kazandırır. Kasın içine yerleştirildiğinden yer değiştirmez (enjektabl hazır dolgular yer değiştirir). İmplantlar zamanla erimez, enjekte edilen yağ doku ve dolgular ise eriyecektir.

estetik cerrahi Sonuçtan memnun olmazsanız, silikon implantları her zaman çıkarttırabilirsiniz. Enjekte edilen yağ dokusu yada dolgu maddelerini ise çıkarttıramazsınız, dokuların içine dağılacaklardır; çıkartmak mümkün olmayacaktır..

estetik cerrahi Bu sitede silikon baldır implantları ile bacak şekillendirme ile ilgili ayrıntılı bilgi, resim, püf noktaları ve videolar bulacaksınız..

estetik cerrahi Avrupa sağlık dergisinde çıkan haberimizi şu linkten okuyabilirsiniz (alttaki resme tıklayın; açılacak dosya .pdf formatındadır, okumak için Adobe reader yüklü olmalıdır):
Kimlere yapılıyor?


estetik cerrahi Bu implantlar, baldır kasında gelişme bozukluğu olan herkese uygulanabilir. Baldır kası dediğimiz kaslar, bacakların dizaltı kısımlarında, arka taraftaki kaslardır. Burada 2 kas bulunur: iç gastrocnemius kası ve dış gastrocnemius kası (kısa anatomi bilgisi için buraya bakınız).. Bu kas gelişmediğinde oluşacak görünüş bozukluklarının en sağlıklı ve etkin düzeltmesi, silikon baldır implantları ile yapılabilir. Bu ameliyat, başlıca şu 3 hasta grubuna yapılır:

Çocuk felçli hastalar: Bu hastaların -eğer tek bacak etkilendiyse- iki bacakları arasında çap ve ayak büyüklüğü (ayakkabı numarası) farkı vardır. Etkilenen bacakta baldır kası içine implant yerleştirerek bacaklar arasındaki asimetri giderilebilir. Her iki bacak etkilenmişse her iki bacağa da implant yerleştirilebilir. Bazen bacaklar kalçadan itibaren boylu boyunca etkilenebilir. Bu durumda üst bacağa da müdehale edilebilir. Üst bacağa da implant konabildiği söylense de ben üst kısıma yağ enjeksiyonunu daha uygun buluyorum. Üst bacağa enjekte edilen yağ dokusu genellikle yaşıyor ve erimiyor. Buna karşın üst bacakda implantın içine yerleştirilebileceği bir kas olmadığından, burada implant, uyluk kasları arasına konuyor. Ben bunu güvenli bulmuyorum, kasların arasına konan implantın yer değiştirebileceğini düşünüyorum. Bu yüzden üst bacağa müdehale etmek gerekirse yağ enjeksiyonunu tercih ediyorum..


İnce bacaklı, çarpık bacaklı bayanlar: Bayanların bacakları ince ise, bu halk arasında çalı bacak denen durumu oluşturur. Bayanların karşılaştığı diğer bir problem ise baldır bölgesinde iç kısımdaki kasın az gelişmesine bağlı olarak çarpık bacak görünümünün oluşmasıdır. Bu durumlarda bacak implantı yerleştirilerek baldır kısımları şekillendirilebilir; iki bacak arasındaki açıklık kapatılır; böylece çarpık bacak görüntüsü de düzelmiş olur..


Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar: Baldıra hacmini veren gastrocnemius kası, geliştirilmesi zor bir kasdır. Oldukça inatçıdır. Vücut geliştiriciler, vücutlarının diğer kaslarını geliştirseler de baldır kasları gelişmeyebilir. Bu durumda baldır kasları içine implant yerleştirilerek bacaklarda istenen görüntüye sahip olunabilir.

estetik cerrahi Açık söyleyeyim, ben bu ameliyatlara ilk başladığımda ülkemizde bu kadar çocuk felci geçirmiş hasta olduğunu düşünmüyordum. Bize hep öğretilen polio aşısının her çocuğa uygulandığı ve neredeyse çocuk felcinin yokedildiği idi; ama malesef gördüm ki toplumumuzda çocuk felci sekelli çok hasta var. Bu hastalar, hayatları boyunca bacaklarındaki görünüş bozukluğunun sıkıntısını çekiyorlar. Bu hastaların bir yada her iki bacakları kas gelişimindeki eksiklik sebebiyle normalden incedir; bu yüzden kısa etek giyemez, plaja gidemez, bacaklarını kimseye gösteremezler (evli oldukları halde bacaklarını eşlerinden saklayan hastalar bile gördüm). Halbuki bu durumun düzeltilmesi 1 hafta-10 gün alır.. Ameliyat yaklaşık 1-2 saatte biter (uygun cerrahi aletleriniz varsa), iyileşme dönemi 10 gün civarında (çocuk felci sekelli hastalar için) biter. Hastaların genel yaşam kalitesini artırıcı bir ameliyattır.

estetik cerrahi Çocuk felci (polio) sekelli hastaların genellikle 20-30 yaş arasında olması enteresandır. Sanki 1980 ile 1990 yılları arasında ülkemizde çocuk felci aşılamasında bir sorun olduğunu düşündürmektedir. Çocuk felci sekelli hastalarım arasında hiç 40 yaş üzerinde yada 20 yaşdan daha genç hasta bulunmamaktadır.Ameliyatın genel özellikleri


estetik cerrahi Bu ameliyat teknik olarak son derece basit bir ameliyattır; ama doğru cerrahi aletleriniz varsa. Ameliyat, diz arkasından oldukça kısa bir kesiden girerek dizaltı bacak boyunca çalışmayı gerektirir. Bu yüzden implantların yerleştirileceği alanın hazırlanması ve implantların yerleştirilmesi için özel aletler gerekmektedir. Bu ameliyat için kendi geliştirdiğim özel bir setim var ve şu an bu cerrahi aletler için patent alma sürecindeyim..

estetik cerrahi Ameliyat son derece kansız bir ameliyattır. Kanama, sadece cilt kesisi sırasında olur, o da sadece bir kaç damladır. Cilt kesisi yapılıp kasa ulaşıldığında kas liflerin aralanarak implantın konacağı boşluk hazırlanır. Kas lifleri kesilmez, aralanır; bu yüzden kanama olmaz. Ayrıntı için 'Ameliyat' sayfasına bakınız...

estetik cerrahi Ameliyatın 2 püf noktası vardır (tüm implant ameliyatlarında olduğu gibi): implantın tip ve büyüklüğünün doğru şeçimi; ve implantların doğru anatomik alana konması..

estetik cerrahi İmplantın tip ve büyüklüğünün seçimi aslında daha çok tecrübe ile belirleniyor. Hastanın bacağının yapısı, uzunluğu, baldırında ne kadar dolgunluk istediği (yada ne kadar dolgunlaşmaya ihtiyacı olduğu), bacak cildinin esnekliği gibi faktörlerin gözönünde bulundurulması gerekiyor..

estetik cerrahi Bu ameliyatta implant, kas fasyasının (kasın zarının) altına konabilse de en doğal görüntüyü kas içi koyarak elde edebilirsiniz. Kas üzerinde kalan implantlar daha sonra dışarıdan farkedilebilir hale gelebilir. Bu yüzden -benim fikrim- en doğru implant loju kas içidir; implantlar mutlaka kas içi yerleştirilmelidir.

estetik cerrahi Bu ameliyatın tek kötü yanı, ameliyat sonrası ilk akşamın ağrılı geçmesidir. İmplantlar kas içi yerleştirildiğinden ilk akşam baldır kasları kasılacaktır ve bu da ağrıya yolaçacaktır. Bu yüzden ilk akşam hastalar hastanede yatırılır ve damardan güçlü ağrı kesiciler verilir.

estetik cerrahi Hastanın özelliklerine göre doğru implant seçilip doğru alana konursa bu ameliyat son derece yüz güldürücü bir ameliyattır. Komplikasyon olma ihtimali çok azdır. Ameliyat hakkında malesef internette doyurucu kaynak bulmak zor. Türkçe kaynak yok gibi bir şey. Bu sitede silikon baldır implantları ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız. Mümkün olduğu kadar resim ve videolarla destekleyerek konuya açıklık getirebildiğimi sanıyorum.. Yine de herhangi bir sorunuz olursa bana ulaşıp (buradaki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz) soru sormaya çekinmeyiniz..


bacak estetiği